Настала довгоочікувана весна, літо і дача не за горами. Настає час не тільки для приємних клопотів, але і для захисту ділянки від шкідників. Кожен садівник, дачник добре знайомий з кротами і землерийками – комахоїдними ссавцями. Зіпсовані грядки ніхто не любить, тому для більшості садівників і городників боротьба з ними стає першочерговим завданням, а інформація про те, як боротися з кротами і землерийками на присадибній ділянці, завжди актуальна.
Кроти і землерийки на дачі, користь чи шкода
Здавалося б, кроти і землерийки більше корисні, ніж шкідливі: вони розпушують грунт, знищують шкідливих комах, небезпечних для саду і городу. Однак ці тварини риють довгі тунелі і нори близько до поверхні, а рослини на шляху гинуть.
Щоб розібратися, як позбутися від цих «помічників» на ділянці, і які
засоби від кротів і землерийок використовувати
, важливо розібратися, що вони собою являють.
Кріт – комахоїдна тварина, що харчується дощовими черв’яками, але також поїдає личинок жуків, дротиків. Має невеликі розміри, до 20 сантиметрів в довжину, з витягнутою рухливою мордочкою. Тіло вкрите густою шерстю. Вага дорослої тварини – до 170 м Кріт має потужні лапи з великими кігтями, відмінною рисою є те, що долоні вивернуті назовні. Кріт може жити в будь-якому грунті, але вважає за краще вологий грунт, який набагато простіше викопати. Тварини в основному знаходяться під землею, зрідка виходячи на поверхню, переважно вночі.
Землерийка також є комахоїдним ссавцем. Віддає перевагу їжі тваринного походження і часто поїдає дрібних гризунів. Живе в норах, виритих ним або використовує готові нори, які були вириті іншими гризунами. Землерийка схожа на мишу, але зблизька зовсім не схожа на неї: витягнута мордочка, пухнасте хутро, дуже маленькі очі, маленькі вушка. Землерийки часто стають здобиччю кішок, але кішки їх не їдять – їх відлякує неприємний запах, через наявність у землерийки мускусної залози.
Як захистити своє майно від кротів і землерийок
Для того щоб захистити свою ділянку від кротів і при цьому не нашкодити рослинам, давайте розберемося, як влаштована нора цієї тварини:
- Основне гніздо розташовується в центрі всього лабіринту ходів, зазвичай під корінням дерев, чагарників, на глибині близько 1 метра.
- Навколо гнізда кріт проробляє два кільцеподібних ходи, які з’єднані між собою і з основним гніздом.
- На відстані 15-30 см від поверхні є основні ходи, з яких кріт виштовхує землю через нори і нори.
- Свої харчові ходи кріт розміщує горизонтально на глибині близько 5 см.
Відмінною особливістю кротів є те, що вони не впадають в сплячку на зиму. А якщо ці тварини оселилися на вашій ділянці, то ранньою весною на грунті видно перші ознаки їх присутності. Отже, настав час рішучих дій – використовувати засоби від родимок. В іншому випадку ці, здавалося б, милі і нешкідливі тварини можуть серйозно нашкодити: перекопати клумби, знищити улюблені квіти і потривожити газон, зіпсувати урожай в саду. Ця маленька тварина швидко зруйнує порядок і затишок, які ви створили на своїй території.
Не варто відкладати заходи щодо захисту ділянки від кротів, чим більше часу пройде з моменту виявлення перших нір і земляних зсувів, тим більше шкоди встигне завдати це, здавалося б, нешкідливе тварина.
Методи боротьби і засоби від кротів на дачній ділянці
Боротьба з кротами ведеться давно і постійно. Серед усіх відомих методів боротьби з цими тваринами є народні засоби для відлякування і сучасні. Вони дозволяють або вигнати шкідників з території, або знищити їх. Який з них вибрати, вирішувати вам. Існує безліч засобів, які допоможуть позбутися кротів і землерийок на вашій ділянці.
Отруєна приманка. Найбільш ефективним методом позбавлення від шкідників є використання отруєних приманок.
Бажаний результат, повне усунення кротів і землерийок на садовій ділянці, досягається дуже швидко. Однак слід враховувати, що фосфіди, що містяться в приманках, є смертельною отрутою не тільки для шкідників, але і для домашніх тварин. Тому важливо не допускати необережного поводження з такими препаратами і строго слідувати інструкції, що додається.
Приманки поміщають в ямку, вириту кротом, не турбуючи її. Кроти – комахоїдні тварини і не їдять наживку, але при русі стикаються з нею, а під час очищення свого організму облизують її і таким чином отрута потрапляє в тіло крота.
Найбільш часто використовуваний на практиці препарат є
дуже ефективним засобом боротьби з кротами
і землерийками на дачній ділянці.
Димові шашки. Існують і інші варіанти, засоби, як позбутися від родимок. Кротів можна виганяти, виманювати з землі за допомогою димових шашок.
Необхідно попередньо знайти і акуратно очистити виявлені виходи. Зазвичай нора має кілька виходів.
Як знайти функціонуючу нору крота?
Знайдіть шишку поверхневої червоточини, притисніть її ногою. Через пару днів кріт відновить цей прохід, якщо буде ним користуватися. Для досягнення максимального ефекту необхідно обробити не менше половини нір. Для цього слід взяти патрони, акуратно запалити запобіжник і опустити його в отвір. Дочекайтеся, поки картридж добре запалиться, і просуньте його глибше в отвір. Можна злегка присипати землею, щоб повністю не перекривати доступ кисню.
Димова шашка Лускунчик – кращий засіб від кротів. Він простий у використанні, нешкідливий для людини і корисних комах. Він не забруднює навколишнє середовище, не викликає резистентності у шкідників. В результаті використання димової шашки виділяється діоксид сірки, який вражає слизові оболонки і органи дихання шкідників.
Пластикова сітка. Існують методи боротьби з кротами і землерийками, які не завдають їм шкоди. Одним з них є спеціальна пластикова сітка, яку укладають на землю, потім насипають невеликий шар землі, тільки після цього висівають насіння для газону. Для повної ефективності це можна зробити по периметру всієї ділянки. Така перешкода захистить вас від непрошених гостей.
Електронні відлякувачі. Ще одним способом позбавлення від кротів, не завдаючи їм шкоди, є використання електронних репелентів. Цей спосіб зручний ще й тим, що дозволяє позбутися від інших шкідників, гризунів – щурів, полівок, капустянок, але не завдає шкоди навколишньому середовищу: грунті, рослинам на ділянці. Електронні відлякувачі поширюють низькочастотні звукові коливання. Кроти дуже негативно реагують на це і залишають ділянку.
кротоловки. Кротоловки – це невеликі пастки у вигляді труби з кришками з двох сторін. Однак їх застосування не завжди ефективно з двох причин. Перша полягає в тому, що кріт уникає нового об’єкта на своєму шляху. Також існує думка, що кротів відлякують гладкі стінки такої пастки. Адже поверхня виритих ним ходів нерівна і шорстка. Це друга причина.
Існують пастки більшого розміру, які сконструйовані точно по діаметру нори, з шорсткою внутрішньою поверхнею і спеціальними клапанами, які не випускають тварина, що потрапило в пастку. Вони більш ефективні, але і дорожчі. Якщо на вашій ділянці вже виведено досить велику кількість кротів і землерийок, то для досягнення бажаного результату, повного знищення шкідників варто поєднувати використання отруєних приманок, димових шашок з іншими методами боротьби – електронними відлякувачами, пастками.
Заходи щодо захисту ділянки від кротів і землерийок слід продовжувати постійно, навіть якщо протягом деякого часу не з’являються нові ходи. Цілком можливо, що тварина перебралося на сусідню ділянку, і з часом повернеться в обжите місце. А потім доведеться починати все спочатку.