Чим небезпечні дрібні гризуни і як з цим боротися Залишити коментар

Щоосені, коли стоїть прохолодна і дощова погода, дикі щури і миші поспішають затишно влаштуватися на зимівлю. І тим самим вони наражають дачі та приватні будинки на справжнє вторгнення. Восени чисельність гризунів досягає свого максимуму. Дрібні гризуни псують все, що попадеться їм під руку. Овочі, що зберігаються на зиму в льохах, борошно і крупи в будинку – все псується зубами щурів і мишей.

Ці небезпечні гризуни з’являються в місцях, де є вільний доступ до їжі. Навіть якщо в будинку вашого сусіда оселилися гризуни, рано чи пізно вони «відвідають» ваш будинок, і до цього потрібно бути готовим. Гризуни не приходять поодинці, а мігрують цілими зграями. Поширеними місцями проживання щурів і мишей є місця з поганими санітарними умовами. Це можуть бути: сміттєзвалища, овочеві та фруктові склади.

А ось приватний сектор, підвали, льохи і господарські будівлі гризунам набагато цікавіше. Миші настільки безстрашні, що селяться не тільки на перших поверхах, а й забираються набагато вище. Місця, де є вільний доступ до їжі або крихт, миші активно досліджують і залишаються там надовго.

Шкідливі гризуни завдають значної матеріальної шкоди по сусідству, прогризаючи дірки в стінах і меблях, руйнуючи продукти харчування. Щури навіть не цураються пластику. Гризуни можуть пошкодити електропроводку, що спричинить пожежі. Якщо господар позіхає зі знищенням шкідників, то посадковий матеріал (насіння овочів, зерно, насіннєву картоплю) буде знищений. Дрібні гризуни завдають не тільки матеріальної шкоди, але і становлять загрозу для здоров’я людини. Вони є переносниками всіляких захворювань, серед яких чума, черевний тиф, туляремія, геморагічна лихоманка, ієрсиніоз, псевдотуберкульоз, лептоспіроз та інші.
Миші та щури, фото Sevenmart


Щури і миші
, відвідуючи сміттєзвалища, вигрібні ями, господарські будівлі та інші місця зберігання сміття і нечистот, а потім різні будівлі, склади, механічно і своїми екскрементами, сечею, шерстю забруднюють їх. Так, щури, миші, полівки та інші види гризунів, що мешкають як в природних умовах поза житловими селищами, так і проживають в різних будівлях міст і сіл, є резервуаром збудників багатьох інфекційних захворювань.

Людина заражається при вживанні їжі, забрудненої фекаліями гризунів, при контакті з інфікованими предметами (сіном, соломою, хмизом або трупами гризунів), при вживанні інфікованої сирої води з відкритих водойм, джерел і колодязів, при вдиханні пилу, що містить виділення гризунів.

Людина також заражається при укусі гедзів, комарів та інших кровосисних комах після харчування хворими гризунами.

Миші можуть заражати продукти харчування, білизну, одяг і передавати людям яйця гельмінтів, включаючи стрічкових черв’яків, кишкову паличку, бліх і кліщів. Вони є не тільки прямим, але і непрямим джерелом зараження людини через собак, кішок та інших тварин.

Тому боротьба з домашніми гризунами є необхідним заходом захисту від шкідників, які є джерелом інфекції для людини і тварин. Одноразове поширення отрут або народних засобів не допоможе позбутися від будинкових мишей. Щоб вивести гризунів з дому і обмежити їх чисельність на прибудинковій території, необхідний комплекс заходів по знищенню шкідливих гризунів:

  • Профілактичні.
  • Механічні.
  • Ультразвукові репеленти.
  • Хімічний.
  • Використання народних засобів.

Профілактика

З метою профілактики перерахованих вище захворювань необхідно:

Профілактика, фото Sevenmart

  • Якщо в приміщенні з’явилися гризуни, прийміть заходи, спрямовані на їх знищення.
  • Зберігайте їжу та її запаси в закупорених контейнерах у недоступному для гризунів місці. Не вживайте в їжу їжу зі слідами діяльності гризунів, а також не збирайте пошкоджені гризунами ягоди і гриби (гризуни, послід).
  • Слідкуйте за чистотою у дворах, уникайте захаращення, зберігайте сміття та харчові відходи в строго відведених місцях – в сміттєвих контейнерах з щільно закриваються кришками.
  • При розміщенні в літніх наметових містечках, рибальських, туристичних базах необхідно вибирати місця, не заселені гризунами, вільні від заростей бур’янів, їжа і вода повинні зберігатися в місцях, недоступних для гризунів.
  • Перед заселенням в давно порожні приміщення (садові будиночки) провести вологе прибирання з використанням респіратора, рукавичок і використання дезінфікуючих засобів.

Методи боротьби з гризунами

З огляду на небезпеку, яку гризуни можуть заподіяти людині, їх слід знищувати при першій появі. Давайте розглянемо всі заходи боротьби з гризунами:

Механічні способи: пастки і капкани

Якщо, незважаючи на всі профілактичні заходи, в будинку виявлений мишачий послід, нічого не залишається, як боротися з мишами за допомогою пасток і капканів. Такі засоби допоможуть вбити шкідливих гризунів в будинку або сараї за умови, що їх не дуже багато. У боротьбі з гризунами на дачній ділянці пастки, як правило, виявляються марними. Клейові пастки зараз популярні, але вони зберігають свою ефективність тільки в сухих і досить чистих приміщеннях.

Старий і перевірений багаторічний метод – мишоловка. Незамінна річ для боротьби з гризунами не тільки в приватному будинку, але і в квартирі. Приманкою може послужити шматочок сиру, ковбаси або м’яса. Пастку оглядають щодня. Мертвого гризуна не можна брати на руки голими руками: краще використовувати для цієї мети гумові рукавички або поліетиленовий пакет. Зараз у продажу є спеціальні
клейові пастки для щурів і мишей
. Вони досить ефективні, просто дуже негуманні. Спіймане тварина гине в муках без їжі і води, а якщо його знайдуть ще живим, то звільнити його від клейової основи і випустити на волю не вийде – шкідник приречений. В цьому випадку краще швидка загибель гризуна в мишоловці.

Мишоловки і пастки, фото SevenmartУльтразвукові репеленти, фото SevenmartОтрута від мишей, фото SevenmartНародні засоби, фото Sevenmart

Ультразвукові репеленти

Ультразвукові відлякувачі по праву вважаються найсучаснішими і гуманними приладами для боротьби з гризунами. З їх допомогою можна швидко (за 2-3 тижні) очистити підвали і будинки від мишей і щурів. При цьому тварини не гинуть, а просто інстинктивно залишають приміщення, в якому розміщений відлякувач.

Прилад бореться не тільки з гризунами, але і відлякує різних комах. Пристрій передає електромагнітні імпульси, які викликають занепокоєння у гризунів. Він не представляє небезпеки для людини, так як переданий імпульс не чутний людині. Прилад встановлюється в місцях, де активно оселилися миші і дає ефективний результат.

Хімічні методи

Вони мають на увазі використання різних токсичних засобів. Вони діляться на дві групи: органічні і неорганічні отрути. Обидва різновиди відрізняються високою ефективністю, але вони так само небезпечні для домашніх тварин, як і для гризунів. Неорганічні отрути сильніші за органічні. Найчастіше їх виготовляють з кальцію, алюмінію, цинку. Але фахівці радять вдаватися до їх використання тільки в тому випадку, якщо миші і щури придбали імунітет до інших видів отрут. Органічні засоби боротьби з гризунами безпечніші для людей і навколишнього середовища, але вони не мають негайного впливу на гризунів. Потрібен деякий час, щоб отрута знищила тварину. Отрута розвивається в двох напрямках: вбиває і муміфікує. У другому випадку не буде гнильних і трупних запахів, а тільки висушене тіло.

Народні засоби

Деякі дачники використовують підручні засоби для боротьби з гризунами. Наприклад, щоб позбутися від мишей, підлогу льоху можна засипати шаром деревної золи, лужне середовище якої травмує лапи тварин. Ефірні масла з сильним запахом можна використовувати як засіб боротьби з гризунами в будинку. Наприклад, масло м’яти перцевої наносять на шматочки вати і залишають в різних закутках будинку. Можна розпорошити по кутах власний пульверизатор: на одну чайну ложку м’яти перцевої береться дві склянки води.

 

Як боротися з гризунами на дачі

Щури на дачі, фото SevenmartЯкщо ви не хочете вживати жорстоких заходів і витрачати час і сили на боротьбу, вихід очевидний – жоден гризун не буде жити в порожньому холодному котеджі, де немає ні крихти їжі в межах досяжності.

  • Всі корми для тварин слід прибирати в нерозгризаються герметично закриваються ємності (бочки, бідони). На плиті або на підлозі не повинно бути залишків їжі, а також не повинно бути доступу до води і ємностей із залишками їжі.
  • Небажано розміщувати навколо будинку купи для компосту або дровітні для дров.
  • Боротьбу з дачними гризунами слід проводити комплексно, вчасно приймаючи всі можливі заходи, не допускаючи їх розмноження.
  • Шкідники не переносять запаху м’яти, полину, паленої вовни. Ці речовини розкладають в норах і ходах гризунів. Посаджена на ділянці бузина виганяє щурів з дачної ділянки, так як коренева система чагарнику поповнює грунт ціанідами.

Кращим заходом боротьби з мишами були і залишаються кішки. Навіть ситий і ледачий кіт не залишиться байдужим до спритної миші. Сам запах кішки відлякає гризунів від поселення на вашій території.

Деякі породи собак також є відмінними щурами, наприклад, такси. Такса буде розводити все мишаче і щуряче поголів’я на дачі, але при цьому може перекопати і пошкодити грядки.

Постарайтеся не допустити нашестя мишей. Для цього уважно огляньте дачу. Якщо ви виявили мишачі ходи, тріщини в підлозі або інші можливі лазівки, постарайтеся закрити їх, зробивши непрохідними для тварин. Невеликі отвори щільно затикають скловатою або кухонними металевими скребками для посуду. Великі отвори забиваються дерев’яними «латками». Перевіряються віконні лиштви – якщо під ними залишається порожній простір, його заповнюють герметиком або монтажною піною.

 

Дотримуючись простих правил, можна назавжди позбутися від неприємного «сусідства». Всі способи працюють ефективно, потрібно лише вчасно прибирати своє житло від «непрошених» гостей.

І якщо вчасно не вжити заходів, то найближчим часом їх буде величезна кількість, що ускладнить процес їх винищення. Тому, щоб убезпечити себе, краще кілька разів на рік проводити профілактичні заходи!

Залишити відповідь